Hogy a masszázs egy élmény legyen!
Dióhéjban az AKUPRESSZÚRÁRÓL
2013.12.27 09:512013.06.25 13:06
Az akupunktúrának és az akupresszúrának közös története, több, mint 2500 éves hagyománya van.
Köztük az alapvető különbség, hogy a test adott energia pontjait az akupunktúra esetében speciális tűkkel megszúrjuk, míg az akupresszúránál az ujjunkkal masszírozzuk. Az akupresszúra tehát - mint pontnyomásos technika - a szó szoros értelmében egy "kezelési mód".
Az akupresszúra megértéséhez meg kell ismernünk - az európaitól gyökeresen eltérő - kínai orvos filozófiát.
A hagyományos kínai orvoslás ugyanis nem egyszerűen gyógyítási mód, nem csupán a betegségek gyógyítására szorítkozik, sőt nem is ezt tartja a legfontosabbnak.Ez életszemlélet. Abban is segít ugyanis, hogy megtanuljunk helyesen élni.
Az egészség feltétele az, hogy életünk minden vonatkozásában teremtsük meg a helyes egyensúlyt, vagyis helyesen táplálkozzunk, szánjunk időt a mozgásra, pozitívan gondolkozzunk, éljünk lelki békében, stb...A testi és szellemi funkciók szorosan összekapcsolódnak, egyik sem létezhet a másik nélkül.
Ha valakinél felborul a lelki egyensúly (például stresszes életet él, elnyomja érzelmeit vagy tele van lelkiismeret-furdalással), akkor ez szükségképpen valamilyen testi megbetegedéshez vezet (például gyomorfekélye lesz, emésztési zavarok alakulnak ki vagy magas lesz a vérnyomása).
A megállapítás fordítva is igaz: minden testi betegséget lelki zavarok előznek meg. Nem elégséges ezért a betegség tüneteit kezelni, hanem a teljes gyógyuláshoz meg kell szüntetni a kiváltó okot, okokat is. Szükség van például a túlhajszolt életmód megváltoztatására, a stresszes állapot megszüntetésére, a gyűlölködő érzelmek elengedésére, vagy éppen a megbocsátás megélésére.
Ez a fajta gyógyítás tehát holisztikus, átfogó jellegű. Nincs olyan betegség, amely csupán egyetlen szervet támadna meg. Az észlelt tünet az egész embert érintő folyamat aktuális része, vagyis az egész szervezet küzdelme az egyensúly visszaállításáért.
A betegség oka és alapja általában nem abban a szervben van, amelyikben jelentkezik, hanem az egész élet válsága. A gyógyuláshoz tehát nem elegendő a tünetek ismerete. Fel kell tárni a mélyebben húzódó, az egész embert érintő testi és lelki eredetű zavarokat is.
A holisztikus gyógyítás természetesen sokkal bonyolultabb és nehezebb feladat, mint pusztán a tünetek kezelése, azonban csakis így érhető el végleges és teljes gyógyulás.
Az életenergiáról
Állítólag Kínában fedezték fel a kereket, a pénzt, a zenei rendszereket, és jóval az európaiak előtt készítettek porcelánt, nyomtattak könyvet és használtak lőport.
Ennek a ellenére a kínai orvoslást nagyon sokáig lenézték Európában, melynek az volt az oka, hogy a kínai tudósok számunkra meglehetősen sajátos elképzeléseket vallottak az életről, a természetről, az emberről.
Mi európaiak azt tanultuk, hogy csak az fogadható el valóságosnak, ami tudományosan, egzakt módon bizonyítható.
A kínai szemlélet viszont abból indul ki, hogy az ember számára nem az anyagi világ fontos, hanem a bennünk lévő energiák szabad áramlása. Az élő szervezet nem egy "javításra szoruló gépezet", melyben elegendő esetleg egyetlen alkatrészt kicserélni, és máris tökéletesen működik az egész szerkezet. minden élőlényben - így természetesen az emberben is - csodálatos felépítésű energiarendszer található, melyet úgy hívunk: az Élet.
A keleti életfilozófiák az embert a test, a lélek és a szellem egységének tekintik, és a betegség sohasem vonatkoztatható el ettől az egységtől.
Csak akkor érezzük jól magunkat, ha a bennünk működő erők egyensúlyban vannak. Ha fáradtak vagyunk, akkor alvásra van szükségünk, ha túl sok energiánk van, akkor mozognunk kell. Ha ez a harmónia kibillen egyensúlyából, rosszul érezzük magunkat vagy megbetegszünk.
Az AKUPRESSZÚRA legnagyobb érdeme az, hogy segítségével befolyásolhatjuk életenergiánk áramlását, a túlságosan felgyülemlett energiát elvezethetjük, az elakadt energiát pedig ismét elindíthatjuk.
Amíg tehát az európai orvoslás a testet, mint anyagot kezeli, addig a hagyományos kínai orvoslás alapelve az, hogy az egész világmindenséget az életenergia táplálja.
Ez az univerzumot működtető életenergia a Qi (ejtsd: csí), mely táplál minket és szabályozza a szervezetünk, illetve az egyes szerveink működését.
Ha az életenergia kellő mennyiségben jut el a szerveinkhez, vagyis energetikai egyensúly van, akkor vagyunk egészségesek.
Valamennyi kezelés kiindulópontja tehát az életenergia áramlási zavarainak felismerése, majd pedig a hiány illetve a többlet megszüntetése.
Az áramlás egyensúlyának megteremtésével természetesen visszaáll az egészséges állapot.
Dr. Bittó Gyula: Akupresszúra a családban
—————