Hogy a masszázs egy élmény legyen!


Aromaterápia- Illóolajok

Az aromaterápia az aromatikus hatóanyagokat tartalmazó gyógynövények és az ezekből készült illóolajok alkalmazása az egészség megőrzésére és a betegségek gyógyítására.

Az aromaterápia eredete évezredekre nyúlik vissza. Ez egy egzotikus gyógymód, ugyanakkor drámaian hatásos lehet. Napjainkban ismét divatba jött, főleg stressz oldására használják.

A modern aromaterápia fogalmának megteremtője Rene Gattenfosse volt. Nevéhez fűződik az aromaterápiával való gyógyítás kidolgozása is. 1928-ban jelent meg az a könyve, melyben az illóolajokkal való gyógyítást már aromaterápiának nevezte. Az aromaterápia önállóságát az 1985-ben megalakult Aromaterapeuták Nemzetközi Szövetsége jelzi. Ettől az időponttól tekinthetjük valódi önálló gyógyító ágazatnak az illóolajos terápiát, azaz az aromaterápiát.

 

Mi is voltaképpen az aromaterápia?

 

Nem más, mint olyan kezelés, amely az illat segítségével fejti ki gyógyhatását. Hozzá kell tennünk, hogy az aromaterápia jóval több különböző kellemes illatú olajok szagolgatásánál. Az olajok olyan összetevőkből állnak, amelyek gyógyító tulajdonságokkal rendelkeznek, s a szervezetbe kerülve azonnal megkezdik gyógyító hatásukat.

De hogyan is kerül a szervezetbe az illóolaj?

Kutatók vizsgálatai kimutatták, hogy az illóolajok alkotórészei a belégzést követően fiziológiai változásokat hoznak létre a szervezetben. Hogy ezek a mérhető változások létrejöjjenek, különböző folyamatoknak kell lejátszódniuk. Az olajok illatmolekulái egyrészt az orrnyálkahártya receptorait és ezáltal a szaglóideget is aktivizálják. Az inger továbbhalad a limbikus rendszerhez. Ez az agy legősibb része, amelynek az emlékekhez és az ösztönökhöz van a legtöbb köze. Az idegrendszeren keresztül befolyásolhatók a vegetatív folyamatok is, például a légzés, a szívműködés, a vérkeringés és az emésztés.

 

Van egy ennél direktebb módon működő hatásmechanizmus is, amikor belégzéskor az illatmolekulákat az orr és a hörgőnyálkahártya nyeli el. Azokat masszírozásnál a pórusokon keresztül veszi fel a bőr. Így kerülnek az illóolajok a véráramba és jutnak el a különböző szervekhez, valamint az agyba is. Az aromaterápia sikeressége természetesen nem csak a mennyiségtől, illetve az illóolaj alkotórészeitől, hanem az egyéni érzékenységtől is függ.

 

Az aromaterápia eredete

Az aromaterápia több ezer éves múltra tekinthet vissza, hiszen már az ókori görögök és rómaiak is használták fürdőikben (a mindennapos stressz, s feszültség levezetésére) ezt a manapság újra felkapott módszert.

A gumiból, gyantából, fakéregből és virágszirmokból kivont értékes illóolajokat - kellemes illatuk miatt - már az ókori egyiptomiak is fölhasználták, részben gyógyszerként, részben vallási célokra. Indiában szertartásokon és gyógyításra használták őket. Kínában az akupunktúra mellett a növényi kivonatokat is századok óta alkalmazzák kiegészítő kezelésként.

Az afrikai országok sámánjai is füstölők segítségével űzik el a betegséget. Rituális ceremónia keretében kiűzik a "gonosz szellemeket", s eközben tömjén és fahéj füstjével töltik meg a levegőt, mely fertőtlenítő hatással bír. A füstölőkhöz hasonlóan az illóolajok, s az aromaterápiás gyertyákis jó hatást gyakorolnak az emberi szervezetre. A hatalmas illat- és hatóanyag választéknak köszönhetően nem csupán a lakás illatosítására, hanem az egészség megőrzésére is alkalmasak.

 

Az aromaterápia háttere

Az aromaterápia elnevezést előszőr 1928-ban René-Maurice Gattafossé francia vegyész használta, aki azt tapasztalta, hogy a kezén lévő égett seb a rácsöppentett levendulaolajtól hamar begyógyult. Tanulmányozni kezdte az illóolajok antiszeptikus tulajdonságait. Munkásságát honfitársa, dr. Jean Valnet folytatta. A második világháborúban megsebesült katonák sebeit illóolajokkal gyógyította. Később újfent csak egy francia, Marguerite Maury alkalmazott aromaterápiát páciensein. A kitűnő biokémikusnő felismerte, hogy az illóolajok felszívódnak a bőrön át és szétoszlanak a szervezetben.

Azt is észrevette, hogy míg egészséges személyben az illóolajok belső felszívódásához 2-6 órára van szükség, addig a mérgezett vagy legyengült szervezetben ez kétszer annyi időt vesz igénybe. Sok más gyógymódhoz hasonlóan az idők során az aromaterápia iránti érdeklődés is alábbhagyott, manapság viszont reneszánszát éli. Ez nem csoda, hiszen számos panasz enyhíthető ezzel a módszerrel. Ilyenek például a stressz okozta tünetek, fejfájás, migrén, bőrelváltozások vagy a szorongás.

 

Az olajok kivonása

Az illóolajok a növény valamely részéből kivont aromás anyagok, amelyek meghatározzák sajátos illatát, színét és gyógyító tulajdonságát. Vannak növények, amelyek több olajjal is szolgálnak, ilyen például a narancsfa. Virágából narancsvirágolajat, a gyümölcs héjából narancsolajat, leveléből és gallyaiból pedig petitgraint nyernek. Mivel az olajok a növények különböző részeiből származnak, kivonásukra is más-más eljárást alkalmaznak. Ezek a lepárlás, az oldás, az áztatás és a préselés. Minden olaj fertőtlenítő hatású. Vannak fájdalomcsillapító, görcsoldó, gombaölő, vizelethajtó, méregtelenítő tulajdonságokkal bíró olajok, a lista azonban korántsem teljes. Az egyes olajok a fizikai állapot mellett az ember hangulatát is képesek jótékonyan befolyásolni. Érzelmi hangulatjavítók, csökkenthetik a depressziót, a szomorúságot, a haragot. A mentális állapotot is kedvezően változtathatják.

 

Hogyan használjuk?

Az olajok alkalmazásának számtalan módja létezik. A masszázs talán az egyik legismertebb és legkellemesebb módszer. Oldja a feszültséget és serkenti a vérkeringést, ezenkívül masszázs segítségével a szervezetbe is bejuttathatók az olajok, hogy ott jótékony hatásukat kifejtsék. Egy nehéz nap után illatos fürdőben elmerülni meglehetősen hatásos, legyen szó akár ellazító, akár frissítő fürdőről. Az olajokkal való inhalálás torokfájás, influenza, köhögés esetén rendkívül hatékony, s alkalmazhatóak borogatás formájában is, például megrándult bokára vagy fájós hasra. Kevesen tudják, hogy szájon keresztül is használhatjuk az illóolajokat, azonban ilyenkor minden esetben érdemes gyakorlott aromaterápiás szakember tanácsát kikérni, mivel az olajok nagyon tömény koncentrációban fordulnak elő.

Érdemes tehát tanulmányozni az aromaterápiát, hiszen az egészségért, a test és lélek ellazulásáért az illóolajok alkalmazása az egyik legkellemesebb és legélvezetesebb alternatív gyógymód.