Melyik illóolajat válasszam?
Amint az a bevezetőben röviden ismertettem, az aromaolajok alkalmazása egy igen komoly alternatív gyógyterápiás lehetőség számunkra.
Éppen ez okból kifolyólag fontos tudnunk, hogy az illóolajok belsőleg történő alkalmazása kizárólag szakember bevonásával javasolt.
A jó hír azonban, hogy külsőleg, azaz pl. párologtatóban, fürdővízben, illatlámpában és nem utolsósorban masszázsolajba/testolajba keverve házilag is kockázat nélkül sikerrel használhatjuk a természet e nagyszerű ajándékait. (Néhány kivétel azért itt is akad, amivel komolyabb kárt nem okozunk, de szerezhetünk magunknak bosszús perceket, úgyhogy mindenképpen tudakozódjunk, olvassunk utána mielőtt belevágunk vagy kérjük ki egy szakember tanácsát).
Segítség gyanánt összeszedtem az egyes olajok legfontosabb alkalmazási lehetőségeit, olvasgass örömmel és ha kedvet kaptál, vágj bele és próbáld ki!
(Az oldal folyamatos feltöltés alatt áll, látogass vissza rendszeresen).
Melyiket válasszam?
Telt, mély, kissé dohos illata ismerős lehet, mivel klasszikus olaja sokakat meghódít.
Legfőbb jellemzője általánosságban a "tisztítás" mind testi, mind szellemi értelemben: kiválóan alkalmazható sebfertőzéseknél, gombás fertőzéseknél, magas vérnyomásnál, élősködők elűzésénél, megfázásnál és...
—————
E növény gyógynövényes, meleg illata első találkozásra kissé bizarrnak tűnhet, méltán hívják "szigorú" szagnak. Engem leginkább egy birkanyájra emlékeztet, de szúrós szaga ellenére kellemes érzéssel töltött el mindjárt első használatakor.
Fő hatásai: euforizál, gyulladás- és vérnyomáscsökkentő,...
—————
A narancs illata szinte mindnyájunk számára ismerős, nem szükséges bemutatni.
Illóolajként kifejtett hatásairól azonban már kevesen tudnak: felvidít, könnyedén ellazít, megszünteti a nyirokutak elzáródását. Bátran használhatjuk stressz, nyugtalanság, emésztési zavarok esetén és cellulit...
—————
A neroli olaj nem más, mint a keserű narancs virágából kinyert illóolaj, jellegzetes virágos, édeskés, ugyanakkor meglehetősen intenzív illattal.
1000 kg virágból készül 1 kg illóolaj, ne keverjük össze a narancs olajjal, melyet a gyümölcs héjából nyernek ki.
Nem meglepően, a neroli olaj is...
—————
Ki ne találkozott volna még a kamilla virágából gazdagon áradó édeskés, hangsúlyos, gyümölcsös illattal?
E gyógynövény jótékony hatásai általában legtöbbünk számára már régóta ismertek, sokan túlestünk már jó néhány kamilla tea kúrán, vagy eszünkbe juthat még róla a kissé nyűgös, gyermekkori...
—————
A rozmaringolajat gyógyfüves és tüzes illat jellemzi, a rozmaring cserje füvéből nyerik.
Erősítő hatása mellett kiváló fájdalomcsillapító, antibakteriális, hurutoldó, görcsoldó, méregtelenítő, támogatja a vérellátást, a koncentrációt, az emésztést.
Vérnyomásnövelő, izzasztó hatású, pozitívan hat...
—————
A virágos-puha, intenzív illatú rózsaolaj az illóolajok királynője. Kíméletes, vízgőz-desztillációs előállítása igen időigényes és költséges: egy liter rózsaolaj kinyeréséhez 3500-8000 kg drága rózsavirágot kell felhasználni (30-50 rózsavirágból 1 csepp illóolaj készül).
Antibakteriális,...
—————
Kellemesen puha, meleg, fás szag jellemzi a szantálfaolaj illatát. Főként Indiából illetve Indonéziából származik és más olajoktól eltérően az üvegben tárolva nem megromlik, hanem tovább érik.
A szantálfa sokoldalú tulajdonságai már évezredek óta ismertek: antidepresszáns, antiszeptikus,...
—————
Az illóolaj vízgőz-desztillációval készül a vetiver fűből, mely főleg Salvadorban, Srí Lankán, Indonéziában illetve Indiában terem.
A barnás színű olaj illata édes, kissé mohos, földes.
Nagyon jó bőrápoló, vérnyomás növelő, nyugtató hatással rendelkezik és jól használható fizikai/szellemi...
—————